Tegnap hazafelé jövet a mesterképzéses felvételik esélyét latolgattuk két hallgatótársammal, amikor is egyikük felvetette, úgyse lehet itt még sokat tudni, ha a Corvinust végül beolvasztják más egyetemekbe, itt még elég nagy felfordulás lesz. "Hülye vagy? Ez már rég lekerült az asztalról!" - vágtam rá túláradó optimizmusomban és kormányunkért érzett végeláthatatlan szeretetemben. Hiba volt.
Ahogy hazaértem, olvasom az emaileket, jönnek a telefonok: láss csodát egész nap tele volt vele a sajtó, csak én nem láttam belőle semmit. "Több elképzelés is van, de olyan, amelyben a Budapesti Corvinus egyetem megmaradna a jelenlegi formájában, nincsen" - nyilatkozta az [origo]-nak egy "rálátó" forrás, sőt, a felsőoktatás fejlesztéspolitikai irányairól áprilisban készült koncepcióból világosan kiderül, hogy az élelmiszer-tudományi, kertészettudományi és tájépítészeti kar a Szent István Egyetem, a gazdálkodástudományi és társadalomtudományi karok a BME, végül a közgazdaságtudományi kar az ELTE gyámsága alá kerülne. Jaj, bocsánat, ezek teljesen új "pólusok" (sic!) lesznek, szó sincs itt beolvasztásról!
"Az egyes nemzetközi rangsorokban szereplő Budapesti Corvinus Egyetem mutatói alapján sem a kiemelt minősítéshez szükséges, sem a kutatóegyetemmé váláshoz szükséges képzési-kutatási volumennel nem rendelkezik, ugyanakkor hatékony menedzsment struktúrája és nemzetközi beágyazottsága révén egy kiemelt felsőoktatási intézmény alapját jelentő együttműködés, integráció vagy egy kutatóegyetemi integráció erős komponense lehet." - áll a tervezetben az első olvasásra semmitmondó, másodikra kissé homályos megalapozottságú, harmadikra egészen egyértelmű mondat. Magyarul alkatrésznek még elmegy.
Alatta táblázat bizonyítja ugyanezt: a Corvinusnak nincs helye a magyar felsőoktatásban.
Mielőtt azonban levennének lábunkról a derekas és nyilvánvalóan szakmai alapokon nyugvó centralizációs törekvések, mielőtt elkábítana minket az újdonság varázsa, csöndben megjegyezném, hogy 1934-ben Hóman Bálint javaslatára már egyszer összeolvasztották a Corvinus jogelődjének számító Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karát a Budapesti Műszaki Egyetemmel - a közgázosok nyilván már akkor is egy "integráció erős komponensének" érezték magukat.
Elképesztő, mennyire képtelenek békén hagyni egy - magyar viszonylatban mindenképpen - jól működő egyetemet. Arról nem is beszélve, hogy a folyamatból "nyertesen" kijövő intézmények autonómiája ugyanúgy csorbát szenved, amikor fölülről több ezer új hallgatót és hozzájuk szorosan kapcsolódó oktatókat, képzéseket, elvárásokat és persze problémákat oktrojálnak falaikon belülre. Mert attól nyilván majd jobb lesz nekik.
Zárásképpen csak annyit, ha már mindenképpen újracsomagolt és teljesen önkényes átalakítást akarnak végigerőszakolni az amúgy is eső áztatta magyar felsőoktatáson, ha nekik valóban ennyit jelent a modernitás, akkor minek kábítjuk egymást: "Közép-magyarországi műszaki-gazdasági kutatóegyetemi pólus" helyett legyen csak megint nyugodtan Magyar Királyi József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Legyen úgy mint régen volt ugyebár, de persze inkább ne legyen egyik sem.