„The earth belongs always to the living […] by the law of nature, one generation is to another as one independant nation to another.”
(Thomas Jefferson, 1789. szeptember 6.)
A fenti idézet jól mutat rá arra, hogy az általam példaértékűnek tartott amerikai alkotmány elfogadását milyen parázs viták kísérhették: Jefferson ebben a James Madisonhoz írt levelében amellett érvelt, hogy az egy évvel korábban ratifikált föderalista alkotmány indokolatlanul megköti a későbbi generációk kezét, és a forradalom szellemiségében az eljövendő korok gyermekeinek is meg kell hagyni a szabad önrendelkezés jogát.
(Ha hirtelen nem jut eszedbe, hogy jön ide Madison, keresd fel facebook oldalunkat – ahol egyébként a Publius név eredetéről is olvashatsz...)
2011-ben Magyarország is nagyon hasonló kérdések hevében pezseg. Kell-e új? Ki írja meg? Mi legyen benne?
Az első két kérdésre viszonylag gyorsan tudok válaszolni.
Talán Sólyom László fogalmazta meg ilyen szépen először, „nincs alkotmányozási kényszer Magyarországon”, és ezzel az állítással teljes mértékben egyet tudok érteni. Nem kell. Ugyanakkor az emberek nagyjából harmada támogatná – és ami jelen írás szempontjából legfontosabb, én is szívesen látnék egy új, szabadságorientáltabb, letisztultabb és igazságosabb alkotmányos rendszert hazánkban.
A rendszerváltás alkotmánya pedig, úgy érzem, meghaladható történelmi kompromisszumokon alapul, így egyáltalán nem ördögtől való, hogy az elmúlt húsz év tanulófázisa után eggyel feljebb lépve demokráciánk új alapkőletételen essen át. Nem azért tehát, mert a mostani tarthatatlanul rossz lenne, egyszerűen csak jobbat érdemlünk, ha egyszer tudunk jobbat. Nem kell új alkotmány, de szeretnék.
Mindannyian a végeredményben vagyunk érdekeltek, úgyhogy én például kevéssé bánnám, ha végül tényleg az előző korszak élcsapatából álló luxusnyugdíjasklub, vagy a FIDESZ-KDNP kormányzat bölcs tagjai szülnék is meg az új alaptörvényt: a lényeg, hogy jó legyen.
Mivel azonban számtalan jel mutat arra, hogy a végeredmény katasztrofálisan aláássa az egyéni szabadság tiszteletét, a sorra kiszivárogtatott részjavaslatok parttalan kritizálása helyett új sorozatot indítunk, melynek célja, hogy egy liberális, európai és nemzeti hagyományokat igazán támogató alkotmánykoncepcióhoz vessünk fel szempontokat. Hogy mire is gondolunk ezalatt, hogy mi a válaszunk a harmadik kérdésre, azt Az új alkotmány c. sorozatban fejtjük ki.
Iratkozz fel, ha nem akarsz lemaradni, mert
Liberális alkotmányt írunk.