A Gazdasági Versenyhivatal is azt mondta, hogy én kartellezek. Igen? És akkor mit tudnak velem csinálni? Vagy a minisztériummal? Vagy a kormánnyal?
A dinnyeügy nem friss történés, mi is foglalkoztunk már vele, de Budai Gyula hétfőn nyilvánosságra került szavait nem lehet kommentár nélkül hagyni. A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára ugyanis gyakorlatilag beismerte, hogy a kormány kartellezett, de szerinte ebben nincs semmiféle rossz dolog, sőt, semmiféle következménnyel nem fog járni.
Szeretnék röviden válaszolni Budai Gyula kérdésére: mivel a dinnye-kartell ellentmond a szabadpiac alapelveinek, a magyar és az európai jognak, ezért remélhetőleg súlyos következményei lesznek.
Az egész ügyben olyan sok fölháborító momentum van, hogy felsorolni is nehéz. Először is: hogy lehet ilyen stílust megütnie egy államtitkárnak? Budai szavaiból süt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) lenézése – egy olyan szerv lenézése, amelynek célja „a gazdasági hatékonyságot kikényszerítő piaci verseny szabadságának és tisztaságának védelme”. A GVH semmibe vétele a szabad piaci verseny elvének semmibe vételét jelenti, ami önmagában fölháborító.
Miért lenne felháborító a piaci verseny elveinek elvetése? Hiszen az csak a nagytőkéseket védi. Végre van egy kormány, ami ki mer állni a magyar emberekért! – gondolhatják magukban a Budai Gyula rajongói klub tagjai. Sajnos Magyarországon gyakran elfelejtik, hogy a szabadpiac (megfelelő fogyasztóvédelemmel és versenyszabályokkal kiegészülve) a hatékony termelést és a fogyasztókat támogatja: aki olcsóbban tud termelni, az olcsóbban tudja árulni a dinnyéjét, a vásárló pedig olcsóbban jut hozzá a gyümölcshöz.
A szabad piaci verseny megsértése mellett ráadásul az intézkedés vétett az európai egységes piac elvei, illetve az általános szabadkereskedelmi egyezmények ellen. Az európai versenyjog ugyanis tiltja a kartellezés bármely formáját, éppenséggel a fogyasztók érdekeinek védelmére hivatkozva:
Egy kartell resztvevői a megállapodás szerinti piaci részaranyukra támaszkodhatnak, és nem kell új termékeket vagy minőségi szolgáltatásokat nyújtaniuk versenyképes árakon. Ennek következtében a fogyasztok végül többet fizetnek,alacsonyabb minőségért. Az EU versenyjoga ezért tiltja a kartellek működését, és az Európai Bizottság súlyos pénzbírságokat szab ki azokra a vállalatokra, amelyek kartellben vesznek részt.
Ha ez még nem lenne elég, az intézkedés sérti az egységes piac egyik legfőbb alapelvét, az áruk szabad áramlását is. Nem kimondott célja ugyanis egy olcsó importdinnye szállítmány kiszorítása lett volna, így az „behozatalra, illetve kivitelre vonatkozó mennyiségi korlátozással azonos hatású intézkedésnek” minősül, amit az EU alapszerződése tilt. Ezen túl a nemzetközi kereskedelem korlátozásával igencsak tetten érhető a protekcionizmus, ami úgy alapvetően ellentmond a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) alapelveinek.
Tehát a kormánynak egy intézkedéssel sikerült megsértenie a világ legnagyobb kereskedelmi szervezetének szabályait, illetőleg az Európai Unió versenyjogát és alapelveit.
Persze felmerül a kérdés: mit tehet egy egyszerű GVH az ügyben? Rohangáljon az EU csak nyugodtan Strasbourgba, mondotta Budai Gyula – ott úgyis lassú az ügymenet, túlbürokratizált a rendszer, stb.
Az államtitkár ismét téved, nem is kicsit. Az Uniós csatlakozással ugyanis a GVH „tagja lett az Európai Bizottság Verseny Főigazgatóságából és a tagállami versenyhatóságokból álló Európai Versenyhálózatnak, s bekerült a közösségi versenyjog alkalmazói közé”. Ha ehhez hozzátesszük, hogy az európai versenyjog érvényesítése a (nem starbourgi székhelyű) Európai Bizottság és a nemzeti versenyhatóságoknak (vagyis a GVH-nak) a hatáskörébe tartozik, akkor már válaszolhatunk Budai Gyula kérdésére: a GVH „azt teheti”, hogy kőkeményen megbírságolja a kormányt és a kartellező vállalatokat.
Vagyis az államtitkár nagyképű kijelentésének idegesítő hetykeségét még elfogadhatatlanabbá teszi, hogy végül a magyar államnak bírságot kell fizetnie a versenyjog megsértéséért. És ki fogja ezt fizetni? Mi, a magyar adófizetők, termelők és fogyasztók.
Akkor kit is támogatunk egész pontosan?
Az utolsó 100 komment: