Vészterhes időket élünk – mindenki felvonul és tiltakozik New Yorktól Budapestig. Magyarországon se szeri se száma az elmúlt két hónapban történt tüntetéseknek. Ez a kormány- és gazdasági válság-ellenes hangulat egyrészről pozitívan hat a civil szférára, a polgári szabadság és felelősség eszméjére, másrészről viszont lehetőséget ad a rend- és rendszerellenes közösségek számára, hogy (újra) propagálhassák a társadalomra veszélyt jelentő nézeteiket.
Ezek a csoportok könnyedén alkalmazhatják azonban a következő taktikát: adva van egy békés, a kormány egyes intézkedéseit bíráló demonstráció. Egy ilyen tüntetés nem akarja megváltani a világot, vagy lerombolni az államot, csupán egy adott törvényjavaslat(-csomag) változtatását próbálja elérni törvényes eszközökkel. Erre a tüntetésre rácsatlakozik egy ilyen, fent leírt "veszélyes csoport", gyakran csak támogatását kifejezve, vagy szórólapokat osztogatva, stb. A külső szemlélő számára könnyen összekeverhető lesz a két csoport, a két esemény, és miután kiderül a második csoport jellege, azzal az egész békés tüntetés és a "nemes" cél kompromittálódik. Nagyon figyelni kell tehát, hogy kik és milyen céllal csatlakoznak egy tüntetéshez.
A napokban röppent fel a hír, hogy a tegnapi Hallgatói Hálózat-tüntetéssel egy időben egy Anonymous nevű nemzetközi hackercsoport-hálózat feltörte Hoffman Rózsa oktatási államtitkár honlapját a tüntetéssel való szolidaritás jegyében. A Guy Fawkes-mániás csoport már létre is hozta a magyarországi leányvállalatát Anonymous Hungary néven.
Pont az ilyen szervezetek miatt kell figyelnünk rá, hogy egyes csoportok ne használják ki a kormány-ellenes hangulatot saját elvontabb céljaik elérése végett. Ha valaki két mondatnál többet tud a szervezetről, annak valószínűleg a hideg futkos majd a hátán. Miért mondom ezt?
Csütörtöki számában a Népszabadság interjút közölt velük, ebből szeretnék én hosszabban idézni:
„Mi nem egy adott párt vagy egy adott személy ellen lépünk fel. Mi a rendszert támadjuk. (…) Célunk egy teljesen más, emberközpontú paradigma hirdetése és megvalósításának elősegítése: olyan pártok nélküli közösségi döntéshozatali fórumok kialakítása, ahol folyamatosan jelen van a polgárok érdeke, akarata. (…) Mi a 99 és nem az 1 százalék uralmát támogatjuk, így nagyban kapcsolódunk az Occupy mozgalom eszmeiségéhez. (…) Nálunk nem számít, hogy ki kicsoda, csak az, hogy mennyit tesz a közösségért, a közös célokért. ”
E mondatok után egyesek számára még szimpatikus is lehet a szervezet: demokrácia, polgárok, pártok nélkül, remek. Jó, persze, egy kicsit emlékeztet egyes szélsőséges ideológiákra (gondolok itt az utolsó mondatra), de ezért még nem jár börtön.
„ Az Anonymous képlékeny csoport. Folyamatos új arcokkal és új ötletekkel, új, elkeseredett, a politikusokból és a cégek uralta világból kiábrándult emberekkel.(…) Mert mi értelme a sétálóutcáknak és a kávéházi teraszoknak, ha csak 1 százalék használhatja, a 99 százalék meg éhezik és fedél nélkül marad?”
Hát jó, kicsit túloznak, de jobb napjain még az LMP is mond ilyen mondatokat. Ez még mindig nem durva. De aztán…
„Tudunk a hazánkat érintő eseményekről és tervekről. De hazánk politikai egyoldalúsága néha furcsa meghátrálásra késztet bennünket. Nem láttuk volna hasznát egy olyan szimbolikus csapásnak, mely az akkor még többségi támogatottságot élvező kormánypártot célozta volna meg. Értelme sem lett volna – mi nem puccsisták vagyunk. Nem akarunk hatalomra kerülni, hatalomellenesek vagyunk. Mi a polgárok véleményét és érdekét akarjuk érvényre juttatni, de sokszor várnunk kell, míg az emberekben megérnek az események, elfogy a hitük a hazugságok miatt, s felébred a vágyunk a változás iránt.”
És íme: szemünk előtt születik meg a modern, populista anarchizmus. Az illegális eszközöket (hackertámadás) használó, ideológiailag zagyva, hatalom-ellenes célokat megfogalmazó szélsőbal.
Mennyiben más ez az ideológia, mint az, amely manapság belengi a pesti utcákat? Teljesen: ahogy a 4K!, a Szolidaritás, a Hallgatói Hálózat stb. a hatalomban lévők politikáját bírálja, úgy az Anonymous az államhatalom természetét magát. Államhatalom nélkül viszont nincs kormányzás; kormányzás nélkül nincs társadalmi rend; társadalmi rend nélkül nincsenek szabályok, csak anarchia és káosz.
Ezek a csoportok tehát egy illegális cél érdekében illegális eszközöket használnak. Nincs mit rajta szépíteni: terroristák.
Akit ez nem győzött meg, íme egy videó