A globalizációt sokan magával az ördöggel azonosítják, mely csak tönkretett gazdaságot, szegény termelőket és bezárt gyárakat hagy hátra, cserébe pedig pusztán idegen kultúra szenny termékeit hozza. Az én felfogásom szerint a globalizáció a technikai fejlődés következménye, azé a technikai fejlődésé, mely jelentősen növelte az emberiség életminőségét az egész bolygón. Az egyén szintjén mindig találunk olyanokat, akik vesztesei voltak a változásoknak, de a nagy képre pillantva, több generációt átölelve, egyértelmű a haladás ténye, amennyiben a régen-minden-jobb-volt szemüveget levesszük.
Ezért aki kifinomultabb módon támadja a globalizációt mint világgazdasági folyamatot, az nem a gazdasági fejlődést magát kérdőjelezi meg, hanem annak eltérő ütemét, mely pluralizálja a világ lakosságát, növeli az egyenlőtlenségeket. Ezzel kapcsolatban felmerül az az alapvető kérdés, hogy mennyire legitim, szükséges és etikus cél az egyenlőtlenségek csökkentése, arról a vitáról nem is beszélve, hogy valójában nőnek-e a különbségek a világ lakosságának a körében. Nem szeretnék ebbe mélyebben belemenni, valószínűleg érezhető, melyik irányba húznak gondolataim. Ehelyett inkább bemutatnék egy egyre jobban terjedő munkavállalási formát, mely bármely ország lakójának megadja a lehetőséget, hogy annyit keressen, mint azt a fejlett országok munkavállalói teszik, és ezt a lehetőséget nem más, mint a globalizáció úttörője, az internet hozza el.
forrásNem a legfrissebb trendet jelentik, de Magyarországon még újnak számítanak az freelancer oldalak (pl.: elance.com, freelancer.com) melyek közvetlenül kapcsolják össze az online elvégezhető munkát kínálókat a megfelelő tudással rendelkezőkkel. Az itt található munkák széles területet ölelnek fel a fordításoktól kezdve a weblapfejlesztésen át a design munkákig. A szabadúszók megadják képzettségüket, hogy milyen tapasztalatokkal rendelkeznek, de a legtöbbet az oldalon keresztül elvégzett munkáik megbízó általi utólagos értékelése számít, ahogy a felhasználókat közvetlenül összekötő oldalak esetében lenni szokott. A megbízók a projektek részletes leírását teszik közzé, kezdve a becsült munkaidőtől a felajánlott bérig. Mára mind ajánlatból, mind szabadúszóból rengeteg van, a verseny pedig nagyon éles, a legtöbb projektre több tucatnyian jelentkeznek. Aki komolyan csinálja, az természetesen párhuzamosan többre is jelentkezik, mert valamelyik majd csak bejön.
Furcsának hangzik, de ez az oldal kiválthat egy teljes állást, és meg lehet élni abból, hogy valaki otthonról a világ másik végén élő megbízóknak dolgozik az internet adta lehetőségekkel élve. Sőt, már nem csak egyének, de kisebb vállalatok is épülnek a freelancer oldalakra, melyek ilyen projektekből tartják el magukat.
Hogy hogyan jön ez a globális egyenlőtlenségekhez? Úgy, hogy az ilyen freelancer online felületek csökkentik az országok közötti bérkülönbségeket. A szabadúszóknak akkor éri meg valamelyik oldalon keresztül projekteken dolgozni, ha azok jobban fizetnek, mint a helyben, a saját országában vagy régiójában meglévő vállalatok. Ezzel párhuzamosan a megbízók abban érdekeltek, hogy a lakóhelyükön túlra elérve vagy jobb minőségű munkát kapjanak, vagy olcsóbbat, amivel egyébként nagyobb versenyre kényszerítik a környezetükben,elérhető munkavállalókat, ami csökkenti azok fizetését.
Természetesen a gondolatmenet leegyszerűsítésekkel él, hiszen nem számol olyan nehezen forintosítható tényezőkkel, mint az angol mint fő kommunikációs nyelv ismeretének szintje vagy a nemzeti sztereotípiák illetve előítéletek. Ennek ellenére az várható, hogy minél nagyobb lesz a súlyúk a hasonló oldalaknak, annál inkább fogják befolyásolni a helyi béreket, és ezáltal képesek lesznek közelíteni a különböző országok munkavállalóinak fizetését egymáshoz. Itt nem csak az informatikusokra és designerekre kell kizárólag gondolni, mert azzal, hogy ők nagyobb fizetéshez jutnak, a zöldséges és a pincér, vagyis az "off-line" iparágak dolgozói is profitálnak.
Ma még talán nehezen képzelhető el, hogy a biztonságos megélhetést nyújtó 8 órás munkahelyünket bizonytalan alkalmi projektekre cseréljük. Mindenesetre ahogy az elején írtam, még ha összességében pozitív is a mérleg, a globalizációnak, a változásnak mindig vannak vesztesei, ezért érdemes keresni a lehetőségeket, nyitottnak lenni az újra. Aki pedig nyitott, az demonstrálhatja, hogy a globalizáció jótákony hatásának egy újabb példáját jelentik a freelancer oldalak.