(kép forrása: Együtt 2014)
"Tudom, sokan mondják, technokrata vagyok. Vajon mire gondol, aki ezt mondja? [...] Hogy számomra minden csak üres szó addig, amíg valaki józan számításokat nem tesz mellé? Hogy nekem attól még nem szakpolitikai program valami, ha egy párt azt írta a borítólapjára? Ez igaz, nekem bizony minden ígéret mögé fedezet is kell. Forintra-fillérre kiszámolt terv arról, hogyan jutunk A-ból B-be. Jó szándékú kritikusaim sokszor vitatkoznak velem emiatt. „Gordon, nem kell a sok aprómunka. Állj ki holnap három hangzatos ígérettel és mondd azt, hogy ez a programod. Senkit sem érdekelnek a részletek, csak a kommunikáció. Mondd, hogy kész a program és akkor kész a program.”"
Mondta Bajnai Gordon február eleji évértékelőjében, én pedig finoman ráharaptam az öklömre, mert hát akkor még ő se rendelkezett semmiféle programmal. Néhány Haza és haladásos tanulmánnyal igen, de programmal aligha.
Mindössze hétfőig kellett várni gazdaságpolitikai programjuk (Vagy vitairatuk? Dolgozatuk? Munkaanyaguk, mozgalmuk, kiskacsájuk, civil szervezetük? Tudom, hogy a konferencián nagyban szabadkoztak, hogy ez nem is az igazi nagy program, mert az majd a szuper társadalmi egyeztetés szoknyája alól fog előugrani, de az Isten szerelmére a honlapon az van, hogy program, szóval tessék vállalni, hogy program...) prezentálására, amiről elöljáróban annyit mondanék el, hogy egy hanyagul összecsapott, ízléstelenül illusztrált közhelyszótár, ami a legtöbb helyen nemhogy számokat, de még a tervezett intézkedések normális felsorolását sem tartalmazza.
*
Most komolyan, olvassátok csak el! A "jó kormányzásról" szóló rész (57-75. dia) előtt van egy kicsit sem unalmas "Istenkém, hogy süllyedhettünk idáig?!" zsolozsmázás, utána pedig - és ezen a parasztvakításon, nem tudtam, sírjak-e vagy nevessek - hiperkomoly "makrogazdasági előrejelzés" található. Hogy miért nevetséges az egész? Mert egyszerűen nem derül ki, mégis miből számoltak: a tervezett intézkedések szinte kizárólag inkább elérendő célok, jól hangzó jelszavak, mintsem konkrét programpontok.
Persze ne legyünk igazságtalanok, nem csak maszatolás az egész, vegyünk is sorra néhányat a komolyabbak közül!
- Például van benne második szja kulcs bevezetése úgy nagyjából bruttó 400 ezer forintos havi fizetés fölött. Igen, a nagytőkés nettó kettóplusszosok most reszkethetnek, mert jövünk esélyt teremteni másoknak is! És hogy ebből mennyi többletbevétele származna az államnak? Hát ki tudja! Ez egy nagyon bonyolult közgazdasági kérdés, blablabla, nem árulják el, viszont megnézhetjük a grafikonokat, amibe már belemodellezték a hatásait... Hát valakinél csingiling, az tuti.
- "Vállalatok adminisztratív terheinek negyedével való csökkentése". Kúúl, abszolút támogatom. Hogyan? Nem derül ki. Lépjünk tovább.
- "Sárga lap rendszer bevezetése". Ha jól értettem, ez azt jelentené, hogy bizonyos (?) hatósági eljárások során először csak figyelmeztethetnének, majd később jönnének vissza büntetni szükség esetén. Ez tök jó persze, de egyrészt adminisztratív és egyéb költségeket mintha megnövelné, és/vagy hatékonyságot rontaná, ami meg morálisan kicsit alávághat ennek a jogállam témának, az meg ugye sose kedvez a címszereplő nagybetűs "bizalomnak". Nem mondom, hogy ne lehetne valamit alakítani a rendszeren, de a költségekről és valami korrekt számítás elővezetéséről megint csak nem kéne megfeledkezni.
- "20 milliárd forintnál kisebb bevételt eredményező kisadók megszüntetését" abszolút támogatom, bár kicsit mintha ingatag talajon állna az egész. Önkényes összeghatár helyett lehetne valami hatékonysági kritériumot adni - például "amelyik adónak többe kerül a beszedése vagy indokolatlanul nagy mértékben akadályozzák a normális piaci működést", na azt kéne kivezetni. Ki tudja, ugyebár ehhez inkább ők értenek. Megjegyzem, ennek költségvetési hatásairól se találunk ám semmit.
- Sőt, támogatom még a "bankrendszer terheinek normalizálását", a "különadók európai szintre csökkentését", a "közigazgatásban dolgozók szakmai továbbképzését" (az "Enterprise Hungary" mondjuk kicsit gyanúsan koreai), és még sorolhatnám azokat a már majdnem konkrét programpontokat, amiknek a költségeiről egyébként az égvilágon semmit sem tudunk meg. Mégegyszer mondom: SEMMIT.
Az meg már tényleg a felelőtlenség csúcsa, hogy ez mind-mind egyenlegrontó intézkedés. Mindennek, ami ebben a dokumentumban szerepel, ára van. Az egyetlen bevételnövelő intézkedés az a fránya második szja kulcs, ami sokaknak persze érezhetően többet vinne el az egyébként sem túl bő családi kasszából, miközben, feltételezem, a költségvetésnek olyan sokat meg nem hozna. Amennyi erre a sok szép dologra kell, például biztosan nem.
És akkor még tényleg nem beszéltünk a program kizárólag jelszavakból álló - egyébként tetemesebbik - részéről. Csak hogy mondjak egy példát a kérdés súlyosságát illusztrálandó: a "kiszámítható és megbecsült pedagógus-életpálya, valamint a pedagógusok folyamatos továbbképzésének biztosítása" nagyon durván legalább egy 3-400 milliárd forintos viccet ér, ha egy ilyen felelőtlenül összedobált program kontextusában szerepel.
*
Persze nyugodtan lehet mondani, hogy igazságtalan az egész bejegyzés, meg ez nem költségvetési terv, csak egy program, majd jönnek a részletek folyamatosan, stb. Lehet, hogy igaza is van, aki így látja. Engem mindenesetre rohadtul nem győz meg ez az érvelés: ott van az anyag végén, könyörgöm, hogy a következő lépés a "társadalmi egyeztetés". Mégis mennyire komolyan lehet jelszavakról szakmailag egyeztetni? És olyan intézkedésekről, amiket lehet, nincs is értelme bevezetni, mert inkább utána se számolt senki? Hát nem nagyon.
Ami igazán dühít, hogy a Haza és haladásnál sürög-forog szinte minden nem fideszes szakértő, az összes nagykoponya hozzájuk dolgozik be, Bajnai és Oszkó itt szónokolnak a tisztességes, korrekt, szakmai programokról, és mit tudnak felmutatni? Ugyanazt a semmit, amit eddig is mindenki többé-kevésbé képes volt letenni az asztalra. És ez bizony gáz. Atomgáz. Még ha azt is írják a borítóra, hogy 2013 február.